Nawigacja

Historia szkoły Dyrektor

O szkole

Historia szkoły

Gimnazjum nr 1 Pruszczu utworzone zostało decyzją Rady Gminy w Pruszczu z dnia 15.04.1999 r. i rozpoczęło działalność od 01.09.1999 r. W pierwszych dwóch latach swojego istnienia stanowiło jeden ze składników Zespołu Szkół nr 1. Dopiero od 01.09.2001 r. funkcjonuje jako samodzielna jednostka oświatowa. Dyrektorem Gimnazjum nr 1 byla pani mgr Maria Klimańska a od września 2011roku funkcje tę pełni pani mgr Małgorzata Szankowska. Szkoła nasza znajduje się w miejscowości, która jest siedzibą gminy. Gmina Pruszcz jest gminą wiejską, rolniczą o powierzchni 141,96 km2 liczącą 9523 mieszkańców. Miejscowość Pruszcz położona jest 35 km od Bydgoszczy i 21 km od Świecia - siedziby powiatu.Dnia 3 czerwca 2006 nadano Naszej Szkole
imię Mikołaja Kopernika.

           Dnia 3.06 2006 r. nasze gimnazjum otrzymało imię Mikołaja Kopernika. Na mszy św. poświęcony został sztandar. W uroczystościach z tej okazji uczestniczyli goście z Kuratorium w Bydgoszczy, przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, nauczyciele emeryci, sponsorzy naszego sztandaru, młodzież szkolna oraz rodzice uczniów.

 
W naszej szkole zorganizowaliśmy Kącik Patrona, skąd M. Kopernik na nas spogląda i mobilizuje nas do nauki. Nasz sztandar uczestniczyć będzie w ważnych uroczystościach szkolnych i gminnych, a dzierżyć go będzie wybrany poczet sztandarowy. 


 

WYPOSAŻENIE:

 OD ZESZŁEGO ROKU SZKOLNEGO W SZKOLE  ZAINSTALOWANO SYSTEM MONITORINGU, KTÓRY SŁUŻY M.IN. POPRAWIE BEZPIECZEŃSTWA UCZNIÓW I ICH MIENIA.

            Ponadto nasze gimnazjum jest wyposażone w nowoczesne sale lekcyjne, m.in. tablice multimedialne, białe tablice na suchościeralne, telewizory, odtwarzacze dvd.

Uczniowie mają możliwość  „podglądania” gwiazd dzięki teleskopowi, który szkoła otrzymała za realizację projektu „Za rękę z Einsteinem”. Posiadamy, bogaty zasób pomocy dydaktycznych do sali geograficzno-biologicznej m.in. mikroskop, przestrzenne modele człowieka, ekran projekcyjny do wyświetlania filmów.

 

PROFILAKTYKA:

 

Organizujemy:
 
 - Spotkania ze specjalistami ds. uzależnień.
 
- Pogadanki z policjantami na temat odpowiedzialności nieletnich wobec prawa.
 
- Przedstawienia teatralne o tematyce profilaktycznej.
 
- Realizujemy projekt „Trzymaj formę”.
 
- Bierzemy udział w kampaniach: „Zachowaj trzeźwy umysł” i „Szkoła bez przemocy”.
 
- Wspieramy rodziców poprzez warsztaty i wywiadówki profilaktyczne.
 
 
JĘZYKI OBCE:
 
          W Naszej szkole uczniowie uczą się dwóch języków obcych: angielskiego i niemieckiego. Mają oni równiez mozliwość poznania podstaw języka rosyjskiego na zajęciach dodatkowych.
          Rokrocznie na początku roku nauczyciele języków obcych przeprowadzają testy poziomujące pozwalające określić poziom językowy dziecka oraz dokonać podziału klas na grupy językowe. Dbamy o atrakcyjność zajęć językowych- korzystamy z platformy edukacyjnej oxfordenglishonline oraz oprogramowań do tablic interaktywnych.
Uczniowie mają mozliwość kształcenia wszystkich umiejętności językowych w przyjaznej i kameralnej atmosferze.
Ci, którzy mają trudności dydaktyczne z danego języka korzystają z dodatkowych zajęć wyrównawczych dostosowanych do ich planu lekcji.
          Uczniowie klas III dodatkowo przygotowują się do egzaminów gimnazjalnych na zajęciach fakultatywnych. Dla uczniów chcących poszerzać umiejętności językowe prowadzone są koła językowe.
 
 
WYCIECZKI ZAGRANICZNE:

 

         Kiedy do gimnazjów został wprowadzony drugi język obcy, postanowiliśmy przybliżyć uczniom naszych zachodnich sąsiadów – Niemcy. 9 grudnia 2009 roku zorganizowaliśmy jednodniową wycieczkę do Berlina. Celem było obejrzenie najważniejszych zabytków miasta. Wycieczka ta zachęciła uczniów do dalszego poznania Niemiec. W związku z czym w czerwcu 2011 roku została zorganizowana wycieczka do przepięknej stolicy Saksonii- Drezna. I na tym na pewno nie poprzestaniemy. W przyszłym roku znajdziemy inne ciekawe miejsce, bo Niemcy to wielki, piękny warty zobaczenia kraj. Jednak najważniejszym celem naszych podróży jest możliwość sprawdzenia znajomości języka!
 
zdjęcia wkrótce w fotogalerii....
 
 
Bezpieczeństwo  Ruchu Drogowego:
 
 
  • Każdego roku szkoła nasza zajmuje się przygotowaniem etapu gminnego ogólnopolskiego konkursu dotyczącego BRD.
  •         Współpracujemy z Komendą Powiatową Policji w Świeciu, która przeprowadza konkurs.
 

 

 

 

IMPREZY CYKLICZNE W GIMNAZJUM:

 

DESKI

   W naszym gimnazjum odbywają się co roku  różnorodne imprezy. Już od 10 lat  dla szkół powiatu świeckiego organizujemy Forum Małych Form Teatralnych „Deski”. Grupy aktorskie prezentują autorski spektakl na zaproponowany przez nas temat. W każdym roku jest on inny i dotyczy kolejnej epoki literackiej. Występy uczestników ocenia profesjonalne jury, w skład którego zawsze wchodzą pracownicy ośrodków kultury i aktorzy. Na naszym przeglądzie teatralnym odkrywamy młode talenty i rozwijamy  pasje. Nagradzamy: za pierwsze miejsce Złotą Deską, za drugie Srebrną, a za trzecie Brązową. Publiczność również przyznaje swoją nagrodę- Uśmiechniętą Deskę. Za najlepsze kreacje aktorskie uczestnicy otrzymują nagrody albumowe i książkowe. Wszystkich miłośników teatru zapraszamy do udziału w naszym Forum. 

 

zdjęcia w fotogalerii...

 

DZIEŃ  PATRONA

 
Co roku w celu uczczenia patrona naszej szkoły, Mikołaja Kopernika , w rocznicę jego urodzin organizujemy Dzień Patrona. Zawsze świętujemy go bardzo uroczyście- apelem, na którym między innymi, uczniowie, którzy uzyskali wysoką średnią ocen otrzymują  medale i stypendia. W tym dniu odbywają się prezentacje multimedialne o kosmosie, wyświetlane są filmy związane z astronomią i pokazy przygotowane przez pracowników Planetarium w Toruniu.

 

zdjęcia w fotogalerii...

 

 

INNE IMPREZY  

  W naszej placówce często odbywają się różnorodne imprezy, w których uczniowie chętnie uczestniczą. Jest to na przykład Dzień Sportu, Dzień Hobbysty czy  konkurs Mam Talent, podczas których młodzież może zaprezentować swoje zainteresowania i talenty. Zapraszamy też ludzi, którzy mają pasje i chcą się nimi dzielić.

                                            

 

    

Wiadomości

Kontakt

  • Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Pruszczu
    ul. Kościelna 4
    86-120 Pruszcz
  • 52 33 20 292
    fax 52 33 20 292

Galeria zdjęć